Letos si budete moci vybrat hned z několika možností doprovodného programu. Stejně jako v minulých letech se budete přihlašovat po skupinkách do určitých časových bloků. Přihlašování však bude probíhat dopředu pomocí odkazu níže.
Budete se moci něco naučit, něco si vyrobit, vyzkoušet nebo se jen tak vyblbnotu. Všechna stanoviště budou opravdu zajímavá, a i když si to moc přejeme, nezaručujeme, že všichni stihnou všechno. Takže platí pravidlo, že kdo dřív přijde…
Přihlašování bude možné od 6.5.2025 na TOMTO odkaze
Toulky krajinou – (ne)všední tajemství na dotek
Vydejte se s námi na krátkou, ale objevnou cestu podhorskou krajinou, kde nahlédneme do fascinujícího světa místních rostlin, živočichů i života dávných horalů. Prozkoumáme životní strategie rostlin, odhalíme skrytý život v půdě a naučíme se využívat přírodní materiály tak, jak to dělali naši předkové. Čekají nás praktické ukázky, nečekané souvislosti i možnost zapojit všechny smysly.
60 minut
20 osob

doc. Ing. Jiří Kupka, Ph.D.
ZÁCHRANNÝ TÝM ČČK - OSTRAVA
60 minut
20 osob
Jak poskytnout KPR „dospělému muži ve středních letech“ už jistě víte. Jak se ale poskytuje první pomoc miminku nebo dítěti? Víte, jak ovázat ránu na hlavě nebo zafixovat zlomeninu kotníku? Slyšeli jste už někdy o Heimlichově manévru a tušíte, jak jej správně provádět? Víte, jak to vypadá uvnitř zásahové sanitky? To vše a mnohem více se nejen dozvíte, ale i vyzkoušíte na stánku Záchranného týmu ČČK Ostrava.

Český červený kříž Ostrava
Oblastní spolek Českého červeného kříže v Ostravě se věnuje široké škále humanitárních a zdravotnických činností. Mezi jeho hlavní aktivity patří zdravotnické asistence, kurzy první pomoci, dárcovství krve, ale také krizová připravenost a sociální pomoc.
Stejně jako všechny složky mezinárodního hnutí Červeného kříže se Oblastní spolek ČČK Ostrava řídí základními principy: humanita, nestrannost, neutralita, nezávislost, dobrovolnost, jednota a světovost.
TRADIČNÍ TÁBOROVÉ HRY
2 x 30 minut
40 osob
Když jezdíte na tábor do divočiny, bez elektřiny, bez veškerých vymožeností, často si na hry musíte vystačit s málem. A často se právě takové zdánlivě obyčejné hry stávají těmi nejlepšími. „Kámenůžky“ a „Kuželky“ hrajeme na našich táborech každý rok už 20 let. Chceš odhalit tajemství této naší tradice? Tak neváhej, a přijď!

Sokolský tábor Nová Bělá
Jako každá správná sokolská jednota pořádá i Nová Bělá své letní tábory, letos tomu bude už po dvacáté. V průběhu let jsme vystřídali různá tábořiště, takže máme zkušenosti s různým prostředím z různých koutů Moravy. Nejvíce nám však učarovalo tábořiště v Hoštějně, na kterém se už pravidelně střídají dva turnusy – klasický tábor dětí ve věku 9-18 let a tábor rodičů s dětmi. Někteří táboroví vedoucí pro vás organizují tento přebor, jiní vám přišli zpříjemnit odpoledne dvěma našimi nejtradičnějšími hrami.
Noční pozorování
40 minut
30 osob
Je tma. Černočerná tma. Když pohlédneš vzhůru, možná uvidíš více, než jen to, co osvítí světlo z tvé baterky, více, než jen koruny stromů a více, než jen Velký vůz. Když se pozorně zaposloucháš, možná uslyšíš více, než jen kytaru a zpěv od nedalekého ohně a více, než šumění blízké říčky. Toužíš po tom zjistit, co se skrývá pod slovem „VÍCE“? Tak neváhej a přihlas se.

Bc. Jan Kondziolka
„Od malička mě fascinuje astronomie. Jako amatérský astronom píšu články pro Českou astronomickou společnost, jsem členem Společnosti pro meziplanetární hmotu. Ve své přednáškové a osvětové činnosti se věnuji kromě témat z astronomie hlavně světelnému znečištění a osvětlování památek. Jsem také iniciátorem vzniku Beskydské oblasti tmavé oblohy – jedné ze tří oficiálních oblastí v České republice, kde je „největší tma“. Pro nadšence i veřejnost pořádám různé přednášky i pozorování noční oblohy a zvěře. Věnuji se také výrobě ptačích budek a umělých hnízd. Občas mě můžete potkat po Beskydech jakožto člena stráže přírody CHKO Beskydy. Jako užitečný relax mám bubnovou sekačku, se kterou nejčastěji kosím v rezervacích, většinou orchidejové louky. Jsem také spolupracovníkem Genetické banky živočichů, resp. regionální pobočky Muzea regionu Valašsko. V překladu – odebírám genetické vzorky nejčastěji sražené zvěře, které pak slouží vědcům z celého světa.“